Moje švagrová trochu chápe, jakej jsem blázen krom podzemních chodeb i do starých výtahů, a tak mě dnes mile překvapila zprávou na mobil:
...Cau, ted jsem videla na Zelnaku extra stary vytah :), cely odkryty nahore nad hornim patrem, jeli jsme v nem k me kamaradce, tak jsem Ti to i vyfotila... Takovy velky kola!
A já byl zrovna nedaleko a v batohu měl i vybavení pro panoramatické focení a tak jsem neváhal, dům našel a vše pofotil aspoň na mobil včetně videí a pak udělal i nějaké panorama 360°, a doma pak celé odpoledne strávil upravováním fotek, popisem, upravením a slepením panoramat a naprogramováním této stránky - pro vás...
Focení 360° panoramat je jedním z mých dalších koníčků krom podzemních chodbách a jeskyní a sbírání minerálů a tak bych postupně podle možností, kam se dostanu, chtěl dokumentovat panoramaticky i výtahy. O co jde? No o to, moct se na displeji - a tedy v nafoceném místě, rozhlídnout prstem nebo myší - kolem dokola! I nahoru a dolů, prostě 360°! Což je třeba pro mne fascinující záležitost, že se někam mohu nejen dívat (pomocí klasické fotografie), ale i rozhlížet kolem dokola... Třeba pak i po strojovnách... Až si teda nějaké nafotím :)) Protože druhej takovej blázen asi v ČR není, aby se pracně fotil s 360° panoramatama starých strojoven... Ono to totiž není vůbec tak snadný.
Více o tom na mém extra webu: www.fotopano360.cz
Začínám se to učit, prosím o schovívavost, problém dělá i slepovací software, který občas spojí některé části fotek špatně a zdeformuje tvář nebo "roztrhá" lana výtahu, zábradlí, ale to už jsou ty porodní bolesti, než se já, i technika na 360° focení panoramat výrazně zdokonalí...
Nadšence to neodradí a ostatní ať prostě 360° panoramata neřešej, a je to.
Ještě je k tomu důležité říci, že zobrazování 360° panoramat je náročnější datově, i graficky. Takže pokud máte pomalejší počítač, nebo připojení na internet, může plné načtení trvat, nebo zobrazení může mít potíže, nefungovat - to už je problém ale na vaší straně :-) Více zmenšit to panorama obsahově zase je na úkor rozlišení a detailů, takže budu hledat ten kompromis...
Takže... už teď by se mělo v širokém okně zde níže pod textem samo otáčet panorama. Pokud ne, nestíhá to zobrazit vaše starší grafická karta v počítači.
Těm co se to zobrazí a otáčí: Dvojklikem na to, nebo na čtvereček v rohu, si otevřete to panorama přes celou obrazovku a můžete myší, nebo prstem na displeji tabletu sami posouvat pozici, kam se díváte - nezapomeňte zajet i nahoru... Pro detalily si rolovátkem myši můžete záběr přiblížit, nebo na displeji gestem "roztažení prstů". Kliknutím na odkaz pod panoramatem se otevře další panorama...
Dvojklikem panorama otevřete na celou obrazovku a ESC klávesou zase zmenšíte.
- Panorama se nezobrazuje plynule? Máte pomalý počítač / připojení na internet :-) Rolovátko myši = zoom záběru.
>>>> Další panorama >>>>
A pár klasických fotografií - foceno jen mobilem:
.
Starší výtah pod Zelným trhem
.
První překvapení - místo stropu konstrukce s kladkami
Pohled dolů na strop kabiny
Detail stropu - klasika. Čelisti na vodítkách klece, systém pro případ padání kabiny.
Clonky a magnetické snímače zde nejsou - jde o starý typ řízení s patrovými pákami a
kolejnicí na boku kabiny, která při průjezdu páky překlápí... To je vidět vpravo dole.
Ale zpět k horním kladkám...
Zajímavé je, že nevidíme motor ani zbytek pohonného stroje - pohon zde totiž není!
Lano jde od kabiny i protizávaží nahoru na kladky a pak oboje lana zase podél boku šachty dolů - teprve k pohonné kladce na výtahový stroj s motorem!
Běžně býval pohonný stroj nad šachtou, takže stačilo velké kladkové kolo, nebo dvě vedle sebe, přičemž na jedné straně pokračovalo lano ke kabině, která na něm visí, a na druhé straně kladky šlo zase lano dolů k protizávaží, které na lanu visí. V případě tohoto domu by se asi pohonný stroj nebo strojovna nevešla pod střechu už, a tak se vymyslelo takovéto řešení, umožňující umístění strojovny dolů.
U dveří je vidět páka zámkové uzávěry a u svislé kolejnice patrová páka...
Dolní stanice. Na levém boku šachty je vidět 2+2 silná lana, klesající až od horních velkých kladek dále dolů do sklepní strojovny.
.
Původní tabulky s pokyny...
Ovládací panel v kabině s dřevěným rámečkem :-)
Ještě celkový pohled šachtou vzhůru, vrch je samozřejmě přesvícenej skrze skleněnou střechu.
Díky švagrová za pohotové upozornění, díky němuž jsem si to hned mohl jít sám nafotit :-)
Poprosím nadšence nebo výtaháře o zaslání fotek pro tento web, nebo jen pro mne...
Uveďte prosím, zda mohu fotky publikovat a se jménem autora, nebo jen bez.
Je to šance, jak zachránit původní výtahy, části, rozvaděče, alespoň fotograficky, a potěšit tím i další nadšence nebo výtaháře.
Bohužel mi i další a další firmy sdělují, že staré součásti, které by se už dnes hodily i do malého muzea starých výtahů, prostě dali do sběru, aby se jim ve skladu uvolnilo místo!
Než něco vyhodíte nesmyslně, alespoň to dobře nafoťte, a vystavme to tady na webu...
Tyto výzvy uvádím pokaždé a odezva je sice totálně minimální, výtaháři už z 99,9 % asi nejsou nadšenci ale berou to jen jako nezáživnou práci, ale věřím že i někteří další budou mít pochopení aspoň pro moji podivnou snahu, zachytit a ukázat tady různé zajímavosti starých výtahů, než všechny zmizí nadobro! A pokusí se něco nafotit aspoň na mobil, natočit krátké video a dáme to na web, sem s tím!