Zajímavosti výtahů:
Staré kopírky Otis na videích!
Dnes je Štědrý den 2013, shruba rok od vzniku tohoto webu, a tak brouzdám po youtube a hledám zajímavá videa výtahů.
Co taky lepšího a smysluplnějšího dělat, že? :-)
Možná vlézt do nějaké strojovny a meditovat pod rozvaděčem a mít nad hlavou cvakající relátka, s nohama na výtahovém stroji, který občas zaduní, jak spadne brzda. Jenže žádnej typ na volnej vlez teď v pácu nemám.
Takže požírám cukroví, popíjím capuccino s rumem, místo brzdy za mnou duněj bedny a rozhodl jsem se s vámi, podobnými blázny, podělit o ty zajímavosti :-) :-)
Když jsem zadal vyhledat videa "otis selectors", byl jsem potěšený, že jsem tam pak objevil i videa starých a mnohdy ještě funkčních mechanických kopírek. Některá videa natočili opravdoví nadšenci - činnost kopírky tam i popisují. A vrcholem pak byly videa, kde nadšenec provázal čtyři kamery - pohled na výtah v patře, pohled na motor zda se točí, pohled na relátka jak se hýbají a pohled na kopírku. Člověk si tam uvědomí lépe ty souvislosti, když vidí to dění zaráz. Úžasný je taky pohled na relátka, u kterých je nadepsána funkce a zvýrazněna, když relé sepnou, je tam fantasticky vidět součinnost a provázanost relé a funkcí...
Svislý jezdec s kontakty sjíždí na svislých vodítkách, kolmo přes několik kotoučů na stejně svislé ose se točících.
Kotouče budou k jednotlivým patrům, ale asi obstarávají časovou prodlevu nebo předstih pro otevírání a zavírání dveří, není mi ta logika jasná. Výtahář to tam popisuje.
Podobná svislá kopírka:
A tady je to konečně vidět - na zadní stěně jsou příčné vodorovné nosníky pro každé patro, přes které přejíždí svislé kontakty, zároveň s kontakty na druhé straně, které jsou přesněji na druhé straně ovládány zajížděním plechu kotouče na svislé ose a řídí otevírání dveří ve správný stejný (nastavený) čas, přičemž si uvědomuju že polohou, tedy úhlem kotouče pro každé patro šlo nastavovat čas rozevírání a zavírání dveří každého patra samostatně s určitou tolerancí. Ne uplně libovolně, protože kontakty pak už přejíždí na další patrový kotouček...
A tady je detailní ukázka a popis kontaktů už vyřazené kopírky Otis:
Starší rozvaděč kde je 320 relé a 1280 kontaktů. Relé při sepnutí svítí...:
Releový rozvaděč s otočnými kotouči impulzně - elektromagnety řízené kopírky a s popisem:
A tady je to krásně názorně zobrazený, které relé co dělá, více kamer najednou, je vidět jak kabina a snímače projíždí clonkou a jak sepne relé návazně, to je frajer, kdo si s tímto videem tak názorně vyhrál!
Opravdoví nadšenci ještě na světě jsou!
A tady je pokračování popisu včetně schéma logiky zapojení:
Výměna starého relé v Otis rozvaděči...
Starší výtah a strojovna v Itálii, s velkými stykači v rozvaděči:
Nějak to ve mě dozrává, že si nějakou kopírku spřaženou s modelem výtahu taky postavím :-)
Musím teda uznat, že náš releovej registr - "patrová vložka" VRN je geniální, protože odpadá potřeba kopírky - dalšího mechanického stroje, který samozřejmě potřeboval údržbu a opotřebovával se.
Pokud víte o výtahu, který je něčím zajímavý, který se likviduje, který se nepoužívá, který se bude měnit za nový, prosím dejte mi vědět,
stačí i SMS na můj 608 400 550 a rád Vám zavolám!
Rád bych si jej přišel alespoň nafotit.
Na tomto mém webu...
O kopírkách ještě >> Kopírka v Bratislavské strojovně
O kopírkách ještě >> Systém DMR video
O kopírkách ještě >> Princip a nákres kopírky (pod strojema, sroluj tam níž uplně)
Hlavní menu >> Co hledám a sháním
o stránku
Víte - li o starém výtahu, ukážete mi strojovnu, poskytnete fotky, svůj příběh... >>>
www.STAREVYTAHY.cz
webmaster: Kamil Pokorný
email:
© 2020
Partner tohoto projektu: